"Bir görüntü bin kelimedir"

Limuzin Tarihi

Limuzin kelimesi Fransa’nın Limousin isimli bölgesinden ve bir zamanlar bu bölgede koyunları otlatan çobanlar tarafından kullanılan uzun pelerinlerden günümüze ulaşmıştır.

Eski Limuzin

Daha sonraları yine Fransa’da uzun kuyruklu bir tür at arabası modeline de bu isim verilmiştir. Her ne kadar limousine otomobillerin kelime babası ve ana vatanı Avrupa olsa da özellikle son 70 – 80 yıldır bu tarz araçların en fazla rağbet gördüğü ve buna bağlı olarak üretildiği yer Amerikadır. Büyük otomobilleri çok seven halkın beklentilerini fazlasıyla karşılayan Amerikan otomotiv endüstrisi limuzin otomobiller konusunda da ayrı bir yere sahiptir. Standart bir otomobil hangi marka hangi yıl üretilmiş olursa olsun rahatlıkla limuzin haline getirilebilir. Bu durum öyle bir hal almıştır ki ülkede standart üretilen otomobilleri limuzin haline getirip onları yeniden yaratan ve bütün işleri sadece bu olan dev bütçeli şirketler var. Günümüzde sadece bazı markaların değil, Ferrari, Jeep, Mini Cooper veya Volkswagen kaplumbağa bile limuzin olarak yeniden dünyaya getiriliyor ve limuzin kiralama alanında talep görüyorsa artk bu durum dev bir sanayi olmuş demektir.

Eski Limuzin 1
limuzin kiralama - limuzin tarihi - eski limuzin - eski limuzin resimleri - ilk limuzin - hummer limuzin - ferrari limuzin - jeep limuzin - volkswagen limuzin - mini cooper limuzin