Cumhurbaşkanlarının Unutulmaz Limuzini

Mercedes markasının ürettiği en önemli limuzin olan 1976 model Mercedes Pulmann Limuzin uzun yıllar başta Fahri Korutürk ve Süleyman Demirel olmak üzere pek çok eski cumhurbaşkanı tarafından kullanılmıştır.

Tarihe tanıklık eden 1976 Mercedes marka limuzini dünyada sadece 10 devlet başkanı kullanmıştır. Her ayrıntısında ayrı bir özellik taşıyan ve her yeri tarih kokan zırhlı limuzin, 8 aylık titiz bir çalışma sonucunda yenilendi. Ankaralı işadamı Celal Kahraman'ın 80 bin TL'ye satın aldığı limuzini yenileyen uzman Haydar Ercan, "Araç bize geldiğinde yorgun haldeydi, her yeri çok kötü durumdaydı. 8 ayda bu hale getirdik. Aracı yenilerken gözlerimin dolduğu, duygulandığım anlar çok oldu" dedi.

Bir dönem Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel gibi birçok Cumhurbaşkanı'nı tören ve davet gibi önemli günlerde koltuklarında ağırlayan 1976 model 600 Mercedes Limuzin, Ankaralı iş adamı Celal Kahraman tarafından 80 bin TL'ye satın alındı. Kahraman, bir dönem tarihe tanıklık eden limuzini, yenilenmesi için Haydar Ercan'a teslim etti. Çankaya'nın puslu günlerine, askeri darbeye, birçok önemli diyaloglara tanıklık eden 33 yaşındaki limuzin, koltuklarında nice devlet başkanını ağırladı. Eski Cumhurbaşkanları Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in makam araçlarından birisi olan limuzin, dünyada sadece 10 devlet başkanında bulunuyor.

Ankaralı işadamının satın aldığı limuzini 8 ayda baştan aşağı yenileyen modifiyeci Haydar Ercan, aracın kilometresinin kendilerine geldiğinde 48 binde olduğunu ancak yılların verdiği yorgunluğu üzerinde taşıdığını söyledi. Kaportanın çürüdüğünü, içerideki döşemelerin, ahşapların ve perdelerin çok kötü durumda olduğunu anlatan Ercan, "8 aylık bir çalışma ve uğraş sonucunda bu hale geldi. Komple revizyon yapıldı. Elimizin değmediği yer olmadı" dedi. Araçla ilgili parçaları temin etmekte zorlandıklarının altını çizen Haydar Ercan, limuzinin Mercedes tarafından devlet başkanlarına özel olarak yaptırılmış zırhlı araç olması nedeniyle parça sıkıntısı çektiklerini belirtti.

Almanya'dan ABD'ye kadar çok geniş bir alanda parça araştırması yaptıklarını dile getiren Ercan, bazı parçaları Almanya'dan getirttiklerini, bir kısmına da kendi çabalarıyla ulaştıklarını kaydetti. "Almanya yapsaydı 2 yılda bitecekti ve 200-800 bin euroya mal olacaktı" diyen Ercan, aracın Ankaralı işadamı Celal Kahraman tarafından 80 bin YTL'ye satın alındığını söyledi. Ercan, aracın 5.5 ton ağırlığında, 6 bin santimetre küp motor, 258 beygir gücüne sahip olduğunu açıkladı. Özel süspansiyonu olan limuzinin çalışmayan hiçbir yerinin bulunmadığına da dikkati çeken Ercan, sözkonusu araçtan dünyada sadece 10 devlet başkanında bulunduğunu bildirdi. Ercan, aracı yenilerken hissettiklerini de şöyle özetledi: "Çok duygulandım. Yıllarca devlet başkanlarına, başbakanlara, bakanlara hizmet verdim, araçlarını yaptım. Benim için çok önemli bir araçtı. Bu hale getirmek benim için övünç kaynağı oldu. Gözlerimin dolduğu, duygulandığım anlar çok oldu".